Montánní krajina Krušných hor nabízí nepřeberné množství zpřístupněných podzemních prostor. Vydejte se s námi navštívit štolu Země zaslíbená pod vrchem Mědník. Zdejší krajina je mimo jiné součástí nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge na seznam UNESCO.
Zhruba 20 kilometrů od Božího daru, nedaleko hranice s Německem, se pod vrchem Mědník rozprostírá obec Měděnec. Historie obce je od svého počátku spjata s hornickou činností, která na zdejším pahorku probíhala pravděpodobně již od 10. století. První doložené zprávy o těžbě v oblasti pochází z roku 1449 a v této době se zde dobývaly především stříbronosné a měděné rudy. V 16. století zde byla zahájena také těžba chalkopyritu a pyritu a bohaté výnosy zdejších dolů začaly lákat nové obyvatele, čímž se z Měděnce stává velice prosperující obec. V roce 1588 byl Měděnec povýšen na horní město. Během třicetileté války město postihuje úpadek, po válce město často mění majitele a několikrát dojde k velkým požárům. Dochází k postupnému uzavírání dolů a místní obyvatelstvo se následně živí například výrobou krajek nebo dřevěných hraček. K obnovení těžby dochází ještě ve 20. století mezi lety 1969 až 1998, kdy je zde dobýván magnetit.
Štola Země zaslíbená se nachází na jihozápadním svahu vrchu Mědník, vede k ní zpevněná silnice a v těsné blízkosti vstupu je možné také pohodlně zaparkovat. Délka zpřístupněných chodeb je 110 m, celková délka s následnými rozrážkami a komorami je 240 m. Na několika místech je k vidění ruční středověká práce, žíly s těženými minerály, ale i figuríny horníků, hornické osvětlení a nářadí. Otevřeno je během hlavních prázdnin (červenec – srpen) od úterý do neděle, dále pak v květnu, červnu a září, říjnu o víkendech. Mimo otevírací dobu jsou prohlídky možné pouze po předchozí domluvě. Všechny prohlídky začínají vždy v infocentru Mědník v restauraci Mědník.
Je důležité také zmínit, že zdejší Hornická krajina Vrch Mědník je součástí nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge na seznam UNESCO.
Nedaleko štoly Země zaslíbená se nachází také Štola Marie Pomocné, která byla využívána od 17. století. Těžila se zde až do roku 1840 hlavně měď. Štola byla v průběhu 20. a 21. století několikrát zpřístupněna veřejnosti, nejprve v letech 1910–14, poté v letech 1994–97 a naposledy v květnu roku 2007. Návštěvníci se mohli podívat na osvětlenou chodbu dlouhou zhruba 300 m s komorami a jezírkem doplněnou figurínami v dobovém oblečení. V současnosti se opět pracuje na celkovém zpřístupnění štoly.