Štola sv. Jana Evangelisty

Nedaleko Varnsdorfu je možné navštívit zpřístupněnou štolu sv. Jana Evangelisty po těžbě stříbrné rudy. Štola byla založena v 18. století a navazovala na další štoly v okolí. Těžba v těchto oblastech nebyla nikdy příliš výnosná a na její ukončení měly vliv i mor a třicetiletá válka.

Nedaleko Jiřetína pod Jedlovou v okrese Děčín v Ústeckém kraji je pro turisty zpřístupněna Štola Jan Evangelista, která je pozůstatkem po těžbě stříbra ve zdejší oblasti. Štola byla založena v roce 1781 a celková délka chodeb je 640 m.

Počátky dolování v oblasti Jiřetína pod Jedlovou spadají do16. století. První písemná zmínka je však již z roku 1474, další pak z roku 1484, kdy král Vladislav II. Jagelonský povolil Šlejnicům dolování na tomto panství. Těžil se zde stříbronosný galenit a chalkopyrit (rudy olova a mědi), vyskytuje se zde i sfalerit (zinková ruda) a v nepatrné míře arzenopyrit. Těžba v této oblasti nebyla nikdy příliš výnosná, probíhala do vyčerpání žil v první polovině 17. století, na ukončení těžby měl vliv i mor a třicetiletá válka. Další práce probíhaly koncem 18. století a poslední pokusy o obnovu těžby proběhly mezi lety1890 až 1910.

Štola sv. Jana Evangelisty byla pro svůj značně zachovalý stav místním Spolkem pro cizinecký ruch a Horským svazem zpřístupněna pro veřejnost již v roce 1935. Vchod do štoly byl v roce 1945 zavalen trhavinou a k opětovnému zpřístupnění došlo v roce 1999. Štola Jana Evangelisty měří přibližně 440 m a zhruba v její polovině je prostor zvaný „kaple“ s vytesaným oltářem a dřevěným křížem. Štola se nachází zhruba 0,5 km západním směrem od obce Jiřetín pod Jedlovou a je součástí areálu hornického muzea, které dále zahrnuje muzeum v centru obce a naučnou stezku Údolí Milířky. Hornické muzeum sídlí v rekonstruované budově bývalé fary z roku 1755. Stálé expozice jsou věnovány dolování stříbronosných rud v obci i v jejím okolí a samotným počátkům obce, kterou založil pro horníky majitel nedalekého hradu Tolštejn Jiří ze Schleinitz v roce 1554.

Štola sv. Jana Evangelisty se nachází zhruba 700 metrů západně od autobusové zastávky Jiřetín pod Jedlovou, náměstí a nedaleko místního infocentra. Štola je otevřena od května do října, od pondělí do neděle a délka prohlídky je 45–50 minut.

 

Navštivte štolu sv. Jana Evangelisty

Další zajímavosti v okolí

Najít spojení

Mapa