Štola sv. Antonína Paduánského

Ještě chvíli zůstaneme v oblasti Jílového u Prahy a podíváme se jen malý kousek od štoly sv. Josefa, kterou jsme představovali minulý týden. Navštívíme štolu sv. Antonína Paduánského, která se nachází v těsné blízkosti (cca 100 metrů) od první zmiňované.

Štola sv. Antonína Paduánského je další z mnoha desítek důlních děl v oblasti Kocourského žilného pásma v Hrádeckém vrchu, nedaleko Jílového u Prahy. Na přelomu 17. a 18. století dochází v této oblasti k oživení těžby zlata, jež byla v úpadku především v období husitských válek. Dochází ke znovuotevírání starých důlních děl, mezi které patří také štola sv. Antonína Paduánského, kde se pracovalo v letech 1753 a 1754. Uvádí se, že během těchto prací horníci nalezli staré dílo hluboké 22 láter (přibližně 40 metrů), ale jelikož zde nenašli nadějnou žilovinu, v práci dále nepokračovali a štolu opustili.

Po téměř 250 letech, tj. v období po roce 2005, dochází k zabezpečení štoly státním podnikem Diamo, který následně převádí práva a povinnosti k této štole na Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, a od roku 2008 je štola otevřena pro veřejnost. Prohlídková trasa vede dvěma úrovněmi spojenými systémem žebříků. Důlní chodba není osvětlena, a proto zde musí návštěvníci použít hornické lampy, jimiž jsou vybaveni před vstupem do štoly.

Velikost dobývek štoly sv. Antonína Paduánského je ze všech tří zdejších zpřístupněných štol největší a na stěnách jsou k vidění stopy po ručním dobývání z 18. století. Profil zadní části (veřejnosti nepřístupný) a rozměry chodeb horního patra jsou pravděpodobně zbytky původního, mnohem staršího dolu. Délka hlavní chodby je 170 metrů.

Historická důlní díla v okolí Jílového jsou významnými zimovišti netopýrů. Štola Sv. Antonína Paduánského skýtá každoročně útočiště cca 40 jedincům, většinou našeho největšího druhu, netopýra velkého. Více informací o okřídlených obyvatelích zdejšího podzemí lze nalézt na webu napude.sousednetopyr.cz.

Navštivte Štolu sv. Antonína Paduánského

Další zajímavosti v okolí

Mapa