Landek Park Ostrava

Těžní klecí dolu Anselm už dvě desítky let fárají návštěvníci, školní výlety, i bývalí havíři, kteří přijeli zavzpomínat. Areál dolu spravuje sdružení Dolní oblast Vítkovice. To kromě Landek Parku realizuje ještě ambiciozní projekt oživení Dolní oblasti Vítkovic, tedy areálů dolu Hlubina a navazujícího provozu vysokých pecí.

Samotný důl byl pod jménem Ferdinand založen kapitulou olomouckého arcibiskupství. Štolováním se zde těžilo uhlí od roku 1782, roku 1835 se přešlo na hlubinné dobývání. Jedná se tedy o nejstarší hlubinný uhelný důl na Ostravsku. Roku 1843 jej koupil Salomon Mayer Rotschild, který jej podle svého syna přejmenoval na Anselm. Důl pak ještě několikrát změnil jméno – za německé okupace Petershofen, roku 1946 na Masaryk a roku 1951 na Eduard Urx. Těžba zde byla ukončena roku 1991.

Dnes mohou návštěvníci zažít autentické fárání v původní těžní kleci, kdy si připadají jako opravdoví horníci na šichtě, uvidí v provozu pluhové a kombajnové rubání nebo si mohou odpočinout či zasportovat v krásném prostředí národní přírodní památky Landek. Areál největšího hornického muzea v České republice Landek Park nabízí také expozici důlního záchranářství, kde je možné vidět záchranářskou základnu, výbuchuvzdorné hráze, záchranářskou dýchací a oživovací techniku, včetně techniky potápěčské. Areál je významnou lokalitou z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví.

Foto: DOV.

Navštivte Landek Park Ostrava

Další zajímavosti v okolí

Virtuální prohlídka

Najít spojení

Mapa