Do nitra Sněžky

Jezdí se za ní na lyže, běžky nebo za účelem pěší turistiky. Skrývá však také další netradiční zážitky, které by tu čekal málokdo. Řeč je o naší nejvyšší hoře Sněžce. V jejích útrobách se v 19. století těžily měděné a arzénové rudy a po jejich vydobytí zůstal labyrint chodeb, šachta, vysoké komíny a velké komory.

Toto vše je v letních měsících přístupné veřejnosti v historickém dole Kovárna. Do podzemí se vchází štolou Barbora, kterou návštěvník projde do rozsáhlých dobývek šachty Heinrich a Gustav. Postupně je možné sestoupit až do hloubky padesáti metrů až na tzv. mezipatro. Mezipatro bylo vyraženo při geologickém průzkumu v padesátých letech 20. století za účelem nalezení cínových, měděných a wolframových rud.

Ani na mezipatře důl nekončí, ale pokračuje ještě o dalších 25 metrů hlouběji na štolové patro Prokop. Tato část dolu je však návštěvníkům zatím nepřístupná. Podzemí nabízí dva prohlídkové okruhy. Trasu A zvládne téměř každý návštěvník, oproti tomu trasa B je delší a také fyzicky náročnější.

Vstup do důlního díla se nachází u bývalé boudy Kovárna, na modré turistické značce ve stoupání na Slezskou boudu. Z informačního centra v Peci pod Sněžkou sem vede zhruba 5 km dlouhá trasa. Vzhledem k vysoké návštěvnosti se doporučuje rezervace předem v informačním centru Veselý Výlet.

Navštivte důl Kovárna

Další zajímavosti v okolí

Najít spojení

Mapa

Foto: ZO ČSS 5-02 Albeřice