Jak říkává jedna moje kamarádka: „Ono se to málo ví.“ Ale nějakých 30 minut od Václaváku si může člověk zafárat do jednoho z největších dolů Barrandienu. Když jsme před lety začínali s konferencí České podzemí, naše cesta vedla právě sem. Jako by to bylo včera. Sedíme v salonku nedalekého penzionu a Laco Lahoda vypráví o tom, kterak začínali s průzkumem štoly, a posléze budováním hornického skanzenu.
O Lacovi Lahodovi se naopak ví hodně. Hlavně to, že přednáší dlouho a rád, pročež bývá zařazován na všech setkáních zpravidla na čestné poslední místo v programu. Laco je spolupachatelem Chrustenické šachty a asi tisíce dalších věcí, které se točí kolem podzemí. Ale ten večer šlo hlavně o Chrustenice.
Železnorudný důl v Chrustenicích (1861 – 1965) patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu. Důl měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něj vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.
Když jej nadšenci z CMA začali zkoumat a posléze zpřístupňovat, byl to projekt, který v té době neměl v našich zemích obdoby. A tak se pustili do boje – s kýbly bahna, s materiálem, a hlavně s papíry. Ilustrativním příkladem tehdejších starostí je historka, kterou Laco dodnes rád dává k lepšímu na různých srazech:
Ložisko v Chrustenicích bylo otevřeno párem štol (těžní a větrnou). Svislou jámu ústící na povrch důl nikdy neměl, a neměl tedy ani těžní věž. Jenže, co by to bylo za důl pro turisty, bez těžní věže? Postavme tedy věž alespoň dodatečně, ať slouží jako rozhledna, usnesli se chrusteničtí. Vydal se tedy zástupce CMA na stavební úřad, se žádostí o povolení ke stavbě těžní věže. „A co tam chcete těžit?“ tázal se úředník přísně, neopomenuv podotknout, že v tom případě se k věci musí vyjádřit také báňský úřad, a… „Nic? Tak k čemu chcete těžní věž ???“ Dál to pokračovalo, jako známá pohádka o kohoutkovi a slepičce… Po mnohém běhání se však řešení našlo a bylo vydáno stavební povolení: Ke stavbě reklamního pylonu ve tvaru těžní věže…
Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem. Důl je v současnosti zpřístupněn nejen turistům, ale i potápěčům. Stálá expozice o lomech Amerika – Mořina před vchodem do podzemí. Na jaře roku 1996 se zde natáčely epizody televizního seriálu Zdivočelá země, film Bumerang, v roce 1997 televizní seriál Motel Anathema a v březnu roku 2000 druhé pokračování Zdivočelé země.